Hatalardan Ders çıkarmak


Hatalardan ders çıkarmak adlı bu yazımızda daha önce hiç hata yapmamış olan ben , sizlere hatalardan ders çıkarmanın anlam ve öneminden bahsedicem.

hatalardan ders almak

İnsanlar hata yapabilir (ben hariç) önemli olan tekrar aynı hatayı yapmamak. Tekrar aynı hatayı yapmamak için ise yaptığınız eski hataları tekrar bir gözden geçirmeniz gerek ama bunu yaparken tamamen tarafsız olmalısınız. Kendinizi sürekli haklı olarak düşünürseniz hatalarınızın farkına varamazsınız.

Hataları Gözden Geçirme Kriterleri


#1 Olayı baştan sona kafanızda tekrar yaşayın.


Bu sayede ekstraları , olaya sonradan veya dolaylı yoldan müdahale edenleri , akışı bozanları tespit etme imkânı sağlar.

#2 Kendinizi başkasının gözünden seyredin.


Kendinizi başkasının gözünden görmeye çalışın ve kendi hareketlerinize siz nasıl tepkiler veriyorsunuz test edin.

#3 Yaptığınız hatalara alternatif çözümler bulun.


Hatalarınızı tespit ettikten sonra onları keşke şöyle yapsaydım dediğiniz şeylerle değiştirin ve bu şekliyle olası tepkiler kurun.


Bu sayede yaptığınız hataların farkına daha kolay varabilirsiniz ve aynı hataları tekrar yapmamış olursunuz. Daha da önemlisi hatalarınızdan ders almış olursunuz sizde benim gibi hatasız bir kul olmak isterseniz bunları yapmanızda fayda var.

2 yorum:

  1. Hata yapmadan nasıl oluyor da hatalardan ders çıkarma konusunda bir şeyler beyan edebiliyorsunuz çok ilginç açıkcası :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hocam bizde hata olmaz siz rahat olsanıza , bize güvenin dediklerimizi harfiyen uygulayın sonuca şaşıracaksınız :D

      Sil

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat