Askeri Okuldan Ayrılmak - Askeri Okul Tazminatı

Harp Okulundan Ayrılmak

Hatasız Kul adlı internet sitesinin sahibi olan ben son derece egoist bir karaktere bürünüp bu konsept de yayın hayatına başlamıştım. Derken sanırım baya egoist oldum ve kendimi şuan sanki hiç hata yapmamış ve bundan sonra da yapmayacakmış gibi görüyorum.

Asıl konumuza gelecek olursak an itibari ile harp okulundan ayrılmış bulunuyorum bu yazıyı birkaç gün arayla parça parça yazıyorum ama her şey bittikten sonra paylaşacağım.

Askeri Okuldan Ayrılmak

İstanbul/Tuzla bölgesinde yerleşkesi bulunan Deniz Harp Okulu'ndan tamamen kendi isteğimle, resmi tabiri ile istifa ettim gerekçem akademik olarak başarısız olup sınıf tekrarı yapıyor olmam. Her sınıf tekrarı yapan ayrılmak mı zorunda hayır veya her sınıfta kalan okulu bitiremez gibi bir durum mu söz konusu , hayır. Asıl neden aynı dersleri tekrar görüp sınavlara tekrar girmek değil asıl sorun hiyerarşik düzende en alt sınıfta olmak ve aynı şeyleri tekrar yaşamak.

Okula ilk geldiğim zamanlarda çok zorlanmıştım çünkü dışarıda bir hayatım vardı ve her şeyden vazgeçip buralara gelmiştim ilk başta zaten bırakmak istemiştim ama sunduğu imkanlar ve mükemmel bir gelecek vardı. Diğer kuvvetlerin harp okullarında işler nasıl bilmem ama Deniz Harp Okulunun hepsinden zor olduğunu düşünüyorum. Benim sınıfta kalmam veya zorlanmam herkesin sınıfta kalması veya zorlanacağı anlamına gelmiyor. Akademik olarak çok başarılı olup onur belgesi alanlarda vardı sınıfta kalanlarda. Yani bunları dememin amacı gözünüz korkmasın önce kendinizi tanıyın daha sonra sizin için zor veya kolay olduğuna karar verin. 

Bunların yanında belirtmek isterim ki sınıfı geçmeniz için akademik ortalamanızın 2.00 veya üstü olması aynı zamanda hiç " FF " dersinizin bulunmaması gerekli. 

Benim durumum;
Ortalama: 1.73 
Zayıf Olan Dersler: Mat-1 , İng-2 

Matematikten 44 ile İngilizceden 56 ile kaldım. Yani bu kadar yakın notlarla geçmem için yardımcı olunmadı. Sonuçta burası bir askeri okul ne kadar akademik başarıya önemde verilse hepimiz asker olmak için yetiştiriliyoruz. Ülkenin bu zorlu zamanlarında bazı şeylerin tekrar canlanması , Harp okullarının tekrar öğrenci ile doldurulması için sürekli alım yapanlar böyle mantıksızlıklarla öğrenci sınıfta bırakıyor. Daha sonrada ara sınıftan öğrenci alımı yapılıyor.

Harp Okulunda Günlük Hayat


Tek ölçek akademik olarak başarılı olmak değil burada her konuda aynı anda başarılı olmanız istenir. Her sabah kalkıp tıraş olursunuz yatağınızı, masanızı toplarsınız sonra tabura (iştima) geçersiniz. Anlamsızlıklar burada başlar sayım yapılır geç kalanlar veya kaçmaya çalışanlar olur onları beklersiniz daha sonra yemeğe, kahvaltı 15-20 dakika sürer derslere gidersiniz sonra öğle yemeği sonra spor faaliyetleri derken akşam yemeği böyle sürer gider. Bunlar olurken gün içinde sürekli üst sınıflarla muhattap olursunuz. Ütün çok kötü, ayakkabın boyasız, üniforman niye kirli gibisinden akşama kadar uğraşır durursunuz. Birinci sınıfsanız bunların dört dörtlük olması gerek. En çok siz koşarsınız , en çok siz beklersiniz bir yere gidildiğinde ilk siz girersiniz en son siz çıkarsınız. Kimilerine göre saçmalık kimilerine göre hiyerarşik düzen için gereklidir.
İkinci sınıf ise biraz daha rahatlar çünkü alt sınıfın var herkesin gözü onların üstünde senin bile. Lafı fazla uzatmadan istemem sonuç olarak ikinci sınıfa geçemediğimden ve tekrar birinci sınıfı okumak istemediğimden okuldan ayrıldım şuan yüklü bir tazminat ödemek zorundayım ve gidecek bir okulumda yok bunlar beni ilgilendiren hususlar bu yazıyı yazmamdaki anlatmak istediğim şey ise şu yapılan reklam kampanyalarına kanmayınız içer de işler çok farklı hatta başta okul size çok güzel gelecek çünkü kimseyi zorlamıyorlar daha okulun başları olduğu için herkes bırakıp gidebilir 3-5 bin TL tazminat ya öder ya ödemez ama günler ilerledikçe artık dayanılmaz bir hal almaya başlar, tazminatın artmıştır ve bırakmak o kadar kolay olmaz.

2 yorum:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat