Eski Türklerde Spor Anlayışı

Türkler, tarih boyunca geniş coğrafyalara hükmetmişler ve bu durum sürekli olarak savaşa hazır olmalarını gerektirmiştir. Bu nedenle, savaşlarda başarılı olmak ve at sürmede kusursuz olabilmek amacıyla egzersizler, oyunlar ve taktik tatbikatlar geliştirmişlerdir. Bunun sonucu olarak ortaya pek çok farklı spor etkinliği çıkmıştır.
Eski Türklerde Spor Anlayışı

Türkler denildiğinde ilk akla gelen spor güreştir. Yıkma olarak da adlandırılan bu spor, her eğlence töreninde ve şölenlerde meydana çıkardı. Güreş sayesinde Türkler, yakın mücadelelerde çok daha başarılı olmuşlardır ve düşmanlarına üstünlük kurmuşlardır.
Bir diğer yaygın spor etkinliği okçuluktur. Ergenekon ve Oğuz Kağan destanlarında bahsedildiğine göre ok ve yay, dünyaya Türkler ile yayılmıştır. Türkler için okun değerini buradan anlamak bile mümkündür.
Türklerde görülen bir diğer spor etkinliği atçılık ve at yarışlarıydı. Tarihte atı ilk eğiten millet olarak bilinen Türkler, çocuklarını çok küçük yaşlardan itibaren at binmeye alıştırırlardır. At üzerinde sağlam durabilmek ve at üzerinde savaşabilmek için at yarışları düzenlenirdi. Bu amaçla her kentin bir at yarışı meydanı bulunur ve bu alanlarda haftanın belli günlerinde yarışlar düzenlenirdi. Atı olmayan erkeklere iyi gözle bakılmaz, erkekler gibi at kullanamayan kadınlar ise ayıplanırdı.
Türkler ve spor denilince akla gelen bir diğer etkinlik cirittir. Belli bir alanın içinde, takımlar halinde atlı oyuncularla oynanan bu oyun ile hem atların savaşa hazırlanması sağlanır hem de savaşçıların yeteneklerini pekiştirmesi amaçlanırdı. Tarih Köşesi adlı kategorimizdeki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat