Tanrının Kırbacı Atilla Kimdir ?

Atilla’nın Az Bilinen Yönleri

Atilla oldukça alçak gönüllü, gösterişten hiç hoşlanmayan bir liderdi. Batılılar tarafından tamamen “barbar” olarak anılsa da adalet yanlısı ve iyiliksever bir hükümdarlık sürdürmüştür. Hatta fethettiği kentlerin hiçbirinin yağmalanmasına izin vermemiştir.
Atilla öldüğünde 3 tabuta konulmuş. Çelik olan tabut fethettiği ülkeleri, altın ve gümüş olan tabutlar ise gücünü ve imparatorluğunu temsil ediyor. Gömüldüğünde yanında çok miktarda hazine ile gömülmüştür. Cenazesini taşıyan kişilerin hepsi mezar yerinin bulunmaması için öldürülmüştür. Yine de bazı rivayetlere göre Macaristan toprakları içinde olduğu tahmin edilmektedir. 2. Dünya savaşı sırasında Hitler’in de Atilla’nın mezarını aradığı efsaneler arasında belirtiliyor.
Ölümü hakkında ise tam olarak net bir bilgi bulunmamaktadır. Atilla’nın ilk eşi 3 oğlunun annesidir ama yine de kadınlara çok düşkün olduğu söylenmektedir. Öldüğü gece bir Cermen kızıyla evlenirken zehirlenip öldürülmüş olduğu söylenmekte ama kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Diğer bir ifade de düğün günü çok fazla yemesi sebebiyle gece iç kanama geçirmiş ya da bünyesi çok içkiye alışık olmadığı için çok fazla içince boğularak öldüğü belirtilmiş. Ölümünden dolayı Roma’daki kiliselerde sürekli dualar edilip çanlar çalınmıştır.
Atilla ölünce yerine büyük oğlu geçmiş ancak diğer kardeşleriyle taht kavgasına düşmüş, Cermenlerle savaştığı sırada öldürülmüştür.
Ortanca oğlu tahta geçince Hunları bir araya toplamış fakat Roma tarafından esir düşürülüp öldürülerek bedeni Bizans sokaklarında sergilenmiştir.
En küçük oğlu ise Atilla’nın en sevdiği ve en güvendiği oğludur. Babası öldükten sonra kendisine bağlı boylar diğer Türk boylarıyla karışmış ve günümüz Bulgarlarını oluşturmuştur. Sitemizde bulunan Tarih Köşesi adlı kategoriye bir yeni makale daha eklemiş bulunmaktayız , diğer yazılarımızı da inceleyip paylaşırsanız bizlere destek olmuş olursunuz.

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat