Yaşlı Adam ve Beyaz Atı

Bu hikaye sizlere görünenin her zaman doğru olmadığını, arkasında elbet bir iyiliğin olduğunu anlatıyor buyurun okuyalım.


Yaşlı Adam ve Beyaz Atı
Diğer hikayeler için : Hikayeler ve Öyküler


Köyde yaşlı bir adam varmış ve çok fakirmiş ama kral bile onu kıskanırmış. Dillere destan beyaz bir atı varmış. Herkes ata sahip olmak istermiş kral bile o at için neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama nafile. 

Yaşlı adam " Bu at benim için bir dost... İnsan dostunu satar mı hiç?" der dururmuş. 
Bir sabah kalkmış ki, at yok! Köylüler hemen ihtiyarın başına toplanmış;
" Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları belliydi, krala satsaydın beyler gibi yaşardın şimdi ise ne atın var nede paran. " demişler. 

Yaşlı adamda demiş ki " Karar vermek için acele etmeyin sadece at kayboldu gerçek bu, ondan sonrası sizin yorumunuz ve bu bir talihsizlik mi yoksa şans mı bilemeyiz çünkü bu olay bir başlangıç neler doğuracağını bilmiyoruz. "

Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler. Arada 15 gün geçmiş ve at birden çıkıvermiş ortaya. Meğer kaçmamış dağlara gitmiş ve geri gelmiş, gelirken de 20 vahşi atı da beraberinde getirmiş.

Köylüler adamın etrafına toplanıp özür dilemişler.
" Babalık, sen haklı çıktın atın kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir talih kuşu oldu şimdi bir at sürün var. " demişler.

Yaşlı adamda onlara " Yine karar vermek için acele ediyorsunuz. " Köylüler bu sefer dalga geçmemiş ama içlerinden bu adam çok tuhaf diye geçirmişler. Derken aradan bir hafta geçmemiş ve vahşi atları terbiye etmeye çalışan evin tek erkek oğlu attan düşüp bacağını kırmış ve uzun süre yatakta kalması gerekliymiş.

Köylüler yine gelmiş " Yine haklı çıktın , oğlun bacağını kırdı ve şimdi sana bakacak kimsende yok. Eskisinden daha fakir ve zavallı olacaksın."

Yaşlı adam " Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz. Evet oğlum bacağını kırdı ve bilinen sadece bu hayat küçük parçalar halinde gelir ve bundan sonra ne olacağını kimse bilemez." demiş.

Günler geçmiş derken düşman çok güçlü bir orduyla savaş ilan etmiş , kralda son çare olarak eli silah tutan herkesi toplamış ve bir ordu hazırlamak istemiş. Köye gelmiş ve bütün gençleri toplayıp gitmiş, yaşlı adamın oğlu hariç. Düşman öyle güçlüymüş ki  savaşın kazanılmasına imkan yokmuş gidenler ya ölecek ya da köle olarak kullanılacakmış.

Köylüler yine gelmişler " Sen haklıydın ihtiyar, oğlunun bacağı kırık ama hiç olmazsa yanında bizimkiler belki bir daha köylerine dönemeyecekler." demişler

Yaşlı adam " Siz erken karar vermeye devam edin bakalım. Bilinen gerçek venim oğlum yanımda sizinkiler askerde bundan sonra ne olacağını sadece tanrı bilir, hangisi talih hangisi şanssızlık bilemeyiz. " demiş.

-Lao Tzu

Bu hikayenin ana fikri olan "Acele karar vermek " ne denli yanlış bir şey gördük. Karar aşaması artık son nokta demektir. Beyin karar verdiği an düşünmeyi dolayısıyla da gelişmeyi durdurur. Yapbozun küçük bir bölümüne bakarak tamamını görmeniz imkansızdır. 

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat