Elma Çayının Faydaları Nelerdir ?

Vitamini kabuğunda ama kabuklu meyve yemeyi sevmiyor musunuz ? O zaman çayını için. 

Elmayı soyduktan sonra kabuklarını sakın atmayın! Son derece lezzetli ve sağlıklı bir çok derde deva olacak olan elma çayını hiç denediniz mi ? Denemediyseniz önce yazımızı okuyun sonra kalkıp kendinize güzel bir elma çayı hazırlayın.

Elma-cayinin-Faydalari-Nelerdir

Elmanın bir çok işlemden geçip çeşit çeşit ürüne dönüştüğünü hepimiz biliyoruz , sağlık için son derece faydalı bir meyve olan elmadan çay , sirke , meyve suyu gibi bir çok ürün elde edip tüketebiliriz. Kalori yakımında ve zayıflamanız da sizlere yardımcı olacak olan elma tüketimi ve sindirim kolaylığı bakımından ara öğünlerde tüketebileceğiniz bir besin ögesidir.

Ama elmayı kabuklu yemenizde fayda var , yinede kabuklu elma yemekten hoşlanmıyorsanız bu hiç sorun değil çünkü kabuklarını çay yaparak tüketebilirsiniz. Elmanın kabuğunda bulunan " ursolik asit " kas kütlesinde artışa ve kalori yakımında da kolaylığa neden olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda hücre yenilenmesi sağlayarak yorgunluğu alır ve küçük büyük her türlü insanda olası bir kemik kırığı durumunda elma tavsiye edilir. Kemiklerin güçlenmesini ve kaynamasını hızlandırıcı etkisi de vardır.


Şimdi asıl sizleri ilgilendiren kısmına yani zayıflama ve yağ yakma kısmına gelelim. Oldukça tatlı ve içimi son derece zevk veren elma çayını kahvaltı dahil günün bütün zamanlarında tüketebilirsiniz üstelik diğer yapacağınız çaylarınızı tatlandırmak içinde elma kabuğu hatta direk elmanın kendisini kullanabilirsiniz. 

Elma Çayı Tarifi 

Elma kabuklarını soymadan önce iyice temizlediğinizden emin olun çünkü tarım ilaçlarından arınması gerekmektedir. Bir bardak çay için 2-3 adet uzun yeşil veya kırmızı fark etmez elma kabuğu yeterli olacaktır kaç bardak isterseniz hesabı ona göre yapabilirsiniz. Yeşil elma kabukları biraz daha ekşi kırmızı elma kabukları ise daha tatlı bir tat sunacaktır.


Suyu kaynattıktan sonra içine elma kabuklarını atın ve kapağını kapatın bu şekilde 4-5 dakika daha ateşte bekletin , daha sonra kabuklarını süzün ve içmeye hazır hale getirin.

Elma Çayının Faydaları Nelerdir ?

  • Yağ yakımını hızlandırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Öksürük için birebirdir.
  • Sindirimi düzenler

Kalori yakımının dışında B6 vitamini içeren elma kabukları bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklarla daha kolay mücadele etmenizi sağlar aynı zamanda beyaz kan hücresi oluşumunu artırır. Ayrıca lifli besinler arasında bulunan elma sindirim kolaylığı da sağlayacağından kolay tuvalete çıkmanızı sağlar. Bunun yanında yüksek oranda A ve C vitaminleri de içeren elmada bulunan bu vitaminler hemen kabuğun alt kısmında yer alır.

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat