Neden Bozkurt Türk Sembolüdür

Tanrı bütün milletlere farklı özellikler entegre etmiştir. Örneğin Tanrı Türk'ü "savaşçı" özellikleriyle yaratmıştır. Bir diğer örnek daha verecek olursak israilliler "ticaret" ile ün salmışlardır yani ticaret yapma özellikleri gelişmiştir.

abd-devlet-armasıBu yüzden milletlerin çoğu kendilerine bir hayvanı benzetmişler , yani kendilerine uygun özelliklerde bir hayvan bulup sembol olarak kullanmışlar. Amerikalılardan örnek vereyim ak başlı kartal amerikalıların simgesidir hatta ABD ' nin devlet armasında bile kullanılmaktadır. Yani bu tür örnekler dünya ülke ve milletlerinde mevcut araştırıp bulabilirsiniz ama temel olarak bir kaç tanesini daha belirteyim. İspanyollar boğa hayvanıyla bilinir yani tüm dünyada boğa denilince akla ispanyolların gelme olasılığı çok yüksektir zaten yerel halkta onu simge olarak benimsemiştir , bunun yanında 

Ruslar içinde bir hayvan mevcuttur bu hayvan Ayıyı sembol olarak kullanırlar yani Rusların simgesi ayıdır. 

Bütün bu milletlerin bir sembolü olduğu gibi biz Türk ırkını da temsil eden bir hayvan vardır. Türk milletleri ve ırkını temsil eden hayvan ve sembol BozKurt ' dur , ne kadar günümüzde sadece bir siyasi partinin simgesiymiş gibi gözükse de o aslında Türklükle alakalı bir kavramdır.


bozkurtun-anlami


Peki Neden Boz Kurt ?Milletler simgeleri olarak kullandıkları hayvanlarda bazı özellikleri kendilerine benzer buldukları için kullanırlar , biz Türkler ise Orta Asyada yaşamış olan Boz Kurt ' u kendimize yakın gördüğümüzden sembol olarak kullanmaktayız.


Bozkurt ' un özellikleri
  • Boz kurtlar atasına bağlıdır.
  • Dünyada evcilleşmeyen  tek kurt Boz kurttur yani buda özgürlüklerine düşkün olduklarını gösteriyor. Tıpkı Türk ırkı gibi.
  • Bir Bozkurtun boynuna tasma takarsanız eğer gırtlak kısmında bulunan öd kesesini parçalayarak intihar eder. Bu şekilde esir olarak yaşamaktansa özgür olarak ölürler.
  • Bozkurtlar leş yemez , yavrusu olan bir hayvanı asla avlamazlar ve yeterince avlanırlar.
  • Bozkurtlar eşlerini kıskanırlar ve onlara sadıktırlar.
  • Cesaret dolu ve mücadele etmekten korkmayan bir hayvandır.
  • Teşkilatlanmayı esas almış ve önderlerine bağlı olarak yaşarlar.
  • Ayrıca Türklerdeki hilal (turan) taktiği kurtlardan esinlenilmiştir.
Bu ve bunlar gibi birçok özellik Türk ırkıyla özdeştiği için sembol haline gelmiştir. Yani Bozkurt Türklüğün sembolüdür bir parti ve ya kuruluşun sembolü olarak bilinmemelidir.


Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat