Faşizm Nedir ? Kime Faşist Denir ?

Faşizm : Sözlük anlamına bakıldığı zaman çok uçuk bir şeyle karşı karşıya kalabilirsiniz çünkü daha derin mevzular var. Aslında basitçe otoriter bir siyasi ideoloji demektir.

mussolin-adolf hitler

Kavramın kökeni latinceden geliyor "Fasces" sözcüğünün tercüme edilmiş hali. Faşizm , millet üzerinde bozulmalara sebep olduğu düşünülen veya ulusal kültüre uyum sağlamayan yabancı etkileri uzak tutmaya ya da yok saymayı hedefleyen düşüncedir. Faşizm aslında birlik - beraberlik , ortak bir tarih bilinci ve vatan - bayrak - devlet üçlemesi altında insanları toplamaktır.

Faşistler bireylerin tek kimlik altında birleştiği bir ulusal yargıyı esas alır , kendi milletlerinin daima yükselmesini hedef alırlar ve bu yolda kendi ırkları dışında asla merhamet göstermezler.

fasizm

Faşizmin kökeni italyan milliyetçiliği ile ortaya çıkmıştır. Mussolini iktidarı döneminde , italya ' da resmi bir ideoloji olarak kabul görülmüştür. Bu kavrama göre bir rejimin faşist olarak kabul edilebilmesi için ideolojilerinin hat safhada bir milliyetçilik duygusu içermesi gereklidir. Bu yüzden ülkede tek ayrım ırk ya da milliyet olmalıdır yani zengin fakir , işçi memur gibi ayrımlara yer verilmez.

Milliyetçilik ya da ırk fikri kullanıma göre değişkenlik gösteriyor , Nazi Almanyasında " Alman kanı taşıma " düşüncesi ön plandayken İtalyan faşizminde " İtalyan vatandaşlığı " ilkeleri benimsenmiştir.

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat