Üniversite Sınavında Stres Nasıl En Aza İndirilir ?

Üniversite Sınavında Stres Nasıl En Aza İndirilir ?

tyt-stres-atma

Üniversite hayali kuran lise son sınıf öğrencilerinin girmesi gereken saçma (bana göre) olan bu sınav bir o kadarda önemlidir. En ufak bir şanssızlık bütün hayatınızı etkileyebilir bildiklerin, unutmak , okuduğunu anlayamamak ya da bilgilerin birbirine karışması gibi olaylar istenmeyen bir durumdur sonuçta hayatınızın geri kalanını etkileyecek bir süreç ve bu kadar önemli bir sürecin heyecana ya da anlık dikkat dağınıklığı sonucu mahvolmasını kimse istemez. Bunun için birkaç yöntem var , ilk olarak nefes kontrolü çok önemlidir sakinleştirir ve beynin daha düzenli çalışmasını sağlar ilk olarak nefes alarak başlayın.

Oturduğunuz sıra çok önemli , oturur oturmaz ufak bir teste tabi tutulmalı genelde yaşanan sorun sallanma sorunudur öyle bir sorun varsa sınav başlamadan gözetmene söylemelisiniz. Kitapçıklar dağıtıldıktan sonra gözetmeni dikkatli takip etmelisiniz kaçırdığınız bir yer olursa ya da doğru yapmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka sorun çünkü cidden çok önemli bir sınav. Sınav başlamadan size verilen kutunun içinde iki adet kalem ve bir adet kalemtıraş bulacaksınız kalemlerin arkasınıda açın bu sayede 4 adet kaleminiz olmuş olacak olası bir durumda hayat kurtarır.yks-stres-atma 

TYT'de hayat kurtaracak tavsiyeler

İlk olarak hangi sınava gireceksiniz bilmiyorum ama matematik üzerinden anlatmaya başlayayım , soruları çözmeye başladıktan sonra çözemediğiniz soruların üstünde çok durmadan hızlıca bütün sorulara uğraşın gerekirse yarım kalsın silmeyin öylece bırakıp diğer soruya atlayın böylelikle bütün soruları görmüş olursunuz içlerinden kolayları yaptıktan sonra tekrar baştan yapamadığınız sorulara bakmaya başlayın bu sefer daha yavaş ve dikkatli şekilde soruları gerekirse birden fazla kez okuyarak çözmeye çalışın bu sefer soruyu çözme ihtimaliniz ilk turda çözme ihtimalinizden daha yüksek. Bu şekilde denemeyi baştan sona 2 veya 3 kere gözden geçirerek sürenizi en verimli şekilde kullanıp soru kaçırma şansınızı en aza indirmiş olursunuz.

  Süreye sürekli bakar olun tabiki TYT'ye göre daha uzun bir süreye sahip olsakta planlı ilerlemek her zaman işinize yarayacaktır , matematik ve geometri için kafanızda kendi kapasitenize göre saat belirleyin ben genelde denemelerimde matematik için 60-70 dk arası zaman ayırırım geri kalan zamanı geometri için bırakırım ve ordan artırabildiğim zamanımda da tekrar baştan sona sorulara bakarım 1 net fazla yapmak bile sıralamanızı aşırı derecede iyileştirir.

  Mutlaka sürenizi son ana kadar kullanın gerekirse hiç bişey yapmadan soruyla bakışın belki bi anda aklınıza nasıl çözüleceği gelebilir.

  Ramazan ayına denk geldiği için o gün oruç tutmanızı tavsiye etmem sabah uykunuzun açılmasını daha doğrusu beyninizin uyanması için iyi bir kahvaltı şart.

Sınav esnasında dış dünyayla bağlantınızı kesin , olmazsa ne yapıcam gibi kaygılara düşmeyin bu kafanızı karıştırmaktan başka hiç bi işe yaramayacaktır. Zaten sınavdan çıktığınızda bol bol vaktiniz olacak bundan sonrası için ne yapmanız gerektiğini düşünürsünüz. Sınav anında kafanızı karıştırmak daha başlamadan elinizdeki üniversite şansını itmek olur o yüzden son ana kadar kafanızı bulandırmayın daha deneme bitmedi sürenizi düşünmek için değil soruları çözmek için harcayın.

Uzun süre öne eğik bir şekilde durduğunuz için ara sıra başınızı kaldırıp gözlerinizi ovuşturmanızda ve derin bir nefes almanızda fayda var.

YKS'de okunacak dua!

"Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr"

Anlamı: Allahım! Kolaylaştır zorlaştırma , Allahım hayırla sonuçlandır.

Emeklerinizin boşa çıkmaması , iyi bir üniversite kazanmak için çok çalıştınız evet ama bir anlık dalgınlık , motivasyon düşüklüğü vb. nedenlerle herşey berbat olabilir bu yüzden dua etmektede fayda var.

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat