Parkur - Free running Nedir ?

Parkur Nedir ?

Türkçe anlamı parkur olan kelimenin kökü fransaya dayanıyor " Le parkour ". Sporun amacı belirlenen bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanarak ulaşmaktır. Mantık olarak çok basitm bir spor olarak gözüksede yüksek dozda cesaret,esneklik ve kuvvet gerektiren bir spordur. Erkek sporcular için " Traceur " bayan sporcular için " Traceuse " terimleri kullanılır 
parkur-nedir

Parkur sporuna ilgi duymak için özgürlük duygusuna ihtiyacınız vardır yani bu sporu yaparken özgürlüğün en üst katına ulaşmış hissedersiniz. Parkurun kurucusu olan David Belle ' nin bir sözü " Eğer hedeflerimiz yoksa rüzgarın içinde boş boş sürükleniriz , neden hareket ettiğimizi bilemeyiz " yani limitleri zorlayan hareketler ve engellerin olmasına her zaman ihtiyacınız yok.

İzleyenler için korkutucu ve zor bir spor gibi gözüksede yapan için özgürce uçmakla e değerdir. Bu sporun gelişmesi üzerine bir çok ülkede antrenman alanları yapıldı ( bu sporu canımızın istediği her yerde yapabiliriz evet ama öğrenme aşamasında doğru ve kolay engeller olmalı ) ama halen bizim ülkemizde bununla ilgili bir çalışma bulunmamakla birlikte özel olarak eğitim veren kuruluşların aşırı fazla olan fiyatları insanların bu sporu yapmasına engel oluyor. Bu yüzden internetten hareketleri görüp mahalle aralarında kendimize uygun yerler bulup çalışabiliriz , türkçe kaynak bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz ama merak etmeyin bir arkadaşımla bu spora başladık ekipmanları tamamlamaya çalışıyoruz çok yakında youtube kanalımızdan parkur hareketleri , bilgiler vs. ile ilgili içerikler üretmeye başlayacağız.

Hiç yorum yok:

Hata yapmaktansa yorum yapın daha iyi :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Davetsiz Hayat